Szívszorító: műanyag zacskót rágnak az éhes jegesmedvék

A szívszorító fényképeken két jegesmedvebocs rágcsál egy műanyagzacskót, amit a parton ástak ki a hóból. De nem az éhes jegesmedvék az egyetlen állatok, amelyek akaratlanul műanyag hulladékot esznek a sarkvidéken, és ez a probléma egyre súlyosabbá válik.

Jens Wikström sarkvidéki expedíciókat vezet. Nemrégiben éppen a norvégiai Spitzbergák (Svalbard) területén vett részt egy felderítő úton Lifdefjordenben, amikor észrevett két fiatal jegesmedve kölyköt, amelyek egy fekete műanyagzacskót marcangoltak.

Biztonságos távolságból figyelte, ahogy a bocsok kiássák a hó alól a zacskót. Először játszani kezdtek vele, szétszaggatták, mint egy játékot. Ez körülbelül 15 percig tartott, ekkor megpróbálták megenni egy részét.

Wikström azt mondja, elszorult a szíve, ahogy végignézte a jelenetet.

„Ez történik az ökoszisztémánkkal, ha nem figyelünk oda a szemetünkre. Ezeknek az állatoknak a hasában köt ki.” – nyilatkozta.

Elmagyarázta, hogy a jegesmedvék kicsinyei természetüktől fogva játékosak, és szinte mindent felhasználnak a játékban, amit csak meg tudnak kaparintani.

Nem csak az éhes jegesmedvékre jelent veszély

Wikström azt is elmondta, hogy nem ezek az egyedüli sarkvidéki állatok, amelyeket veszélyeztet a fokozott műanyagszennyezés. Látott már más állatokat, például sarki rókát is, játszani a parton talált műanyag szeméttel, és akadt olyan is, amelyik megpróbálta megenni azt.

„Nem titok, hogy mekkora a szennyezés mértéke. De abban reménykedem, hogy az emberek kétszer is meggondolják, mielőtt eldobnak egy műanyagzacskót vagy egy cigarettacsikket, hiszen soha nem lehet tudni, hova kerül majd.”

A felelőtlenül eldobott szemét a Jeges-tenger áramlataival és a Golf-áramlattal érkezik a Spitzbergákra.

Bár az itteni medvepopuláció jelenleg jól van, a túléléshez szükségük van a jégre, és ez rendkívül sebezhetővé teszi őket. A jelenlegi előrejelzések szerint az Északi-sarkon 2050-re nem marad jég az éghajlatváltozás következtében.