Emlékszel még a Cickom, cickom-ra? Azt tudod, hogy mi a jelentése?

Cickom, cickom, Vagyon-e szép lányod? -Vagyon,vagyon, De mi haszna vagyon? – Add nekem azt! Elkapom azt! Szita,szita, péntek, Szerelem – csütörtök, Dob-szerda.
A legények regimentje Igen cifra: Benne forog Sándor Panka, Igen nyalka! Ice, uca Rebeka, De ékes a dereka! Galambocska!

A dalt a Mátrában gyűjtötték, és főleg az északi területek dala volt, mára persze már az egész ország gyermeke és felnőttje ismeri, és tanakodik rajta, vajon mit jelent…

Ezt a népdalt lányok és fiúk játszották egyszerre, eredetileg nagy eséllyel egyáltalán nem óvodás korúak, hisz tulajdonképpen leánykérésről van szó, ennek emléke tűnik fel, a szita, a dob, a szerelemcsütörtök kifejezésekkel. Mint annyi népdalnak, ennek is van pajzán jelentése, mégpedig rendesen.

Vehetjük úgy is, hogy a Cickom-mal megszólítják az “anyát”/legalábbis azt gondolnánk/, a többi pedig már ez alapján érhető is, persze átvitt értelemben. Mert ahogy a Facebook, vagy a Google sem engedi egy az egyben leírni a felnőtt tartalmakat, régen sem illett kimondani. Viszont nagy eséllyel magát a lánykérést is átvitt értelemben kell érteni, mert sokkal valószínűbb, hogy  a Cickom-“Cickóm” pont azt jelenti, amire gondolnánk…

A nyalka, csinos Sándor Pankától megkérdezi a barna legény inge felső részét bámulva, hogy Cickom, Cickom, vagyon-e szép lányod? Innentől kezdve ugyanilyen átvitt értelemben halad a dal tovább, megtudhatjuk belőle, hogy Sándor Pankának jelenleg nincs senkije…  Barna legény erre úgy gondolja – eljött az ő világa, és megkéri Pankát, hogy tartson vele…

Szita-szita péntek, ring a csípő pénteken, szerelemcsütörtök, csütörtökön szerelmesek lesznek, dobszerda. Régen a hangszerek, vonósok, ütősök a szerelem beteljesedését jelentették.

A utolsó pár sor pedig mindezt alátámasztja. Sándor Panka és az a bizonyos barna legény már egy pár, szeretik egymást…