A nyár szupertápláléka – spárga

A spárga a Földközi-tenger partvidékén őshonos, de ma már sok helyen termesztik ezt a növényt, például Európában, Ázsiában és Afrikában is. A spárga nyersen nem fogyasztható, viszont főzve, párolva nagyon kellemes az íze és sokféle étellel párosítható, például párolt, sült hússal.

A spárga az egyik legjobb folsavforrás, amely csökkenti a szívbetegségek, a májbetegségek, illetve bizonyos rákos betegségek kialakulásának kockázatait. A spárga nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat és természetesen antioxidánsokat is, többek között rutint, amelynek nagy szerepe van az erek és a hajszálerek egészségének fenntartásában. A spárgát fogyókúra, diéta alatt is bátran fogyaszthatjuk, mivel csak kevés kalóriát tartalmaz. Mutatjuk is, hogy milyen ételt készíthetünk ebből az egészséges zöldségből.

Spárgaleves hozzávalói:

• 1 nagyobb csokor spárga
• olívaolaj
• egy fej hagyma, 3-4 gerezd fokhagyma
• húsleves alaplé
• alacsony zsírtartalmú tejszín
• só, bors
• alacsony zsírtartalmú parmezán sajt

Elkészítése:

Készítsük elő a spárgát, majd vágjuk kisebb darabokra. Az olívaolajon pároljuk meg a kétféle hagymát, aztán adjuk hozzá a spárgát és azt is pároljuk 5-10 percig. Ezután öntsük fel a húsleves alaplével. Főzzük puhára a spárgát, majd turmixoljuk le a levest, végezetül habarjuk be egy kis tejszínnel. Lereszelt parmezánnal tálaljuk.

A spárga nagyon hatásos lehet a puffadás leküzdésében, mivel vízhajtó hatással rendelkezik és magas a rosttartalma, így könnyen eltelít, csökkentve az étvágyunkat.

A spárga tápanyagokban is bővelkedik, nagy mennyiségben tartalmaz A-vitamint, C-vitamint, K-vitamint, E-vitamint és B6-vitamint, illetve megtalálható még ebben a zöldségben a vas, a réz, a folát és a kalcium is, nem beszélve a magas antioxidáns-tartalmáról.

A spárgának alacsony a kalória- és a zsírtartalma, illetve oldható és oldhatatlan rostokban is bővelkedik, ezért is nagyon jó választás, ha szeretnénk lefogyni.

A spárga egy kiváló E-vitamin-forrás. Az E-vitamin egy nagyszerű antioxidáns, amely erősíti az immunrendszert és védelmet jelent a sejtek számára a káros hatású szabad gyökökkel szemben.