35 évesen ment „nyugdíjba” egy nő, aki közel 400 millió forintnyi megtakarítást gyűjtött össze férjével

A házaspár hosszú évekig keményen spórolt mindenen, hogy most már csak utazgassanak és azt csinálják, amihez kedvük van.

Már két éve “nyugdíjasként” él egy angol házaspár, pedig csak 37, illetve 43 évesek. Katie Donegan és férje közel 1 millió fontos (~420 millió forint) megtakarítást halmozott fel, és már csak azzal töltik az idejüket, amit szeretnek. A 37 éves nő a Sunnak árulta el, hogy érték el, hogy ilyen fiatalon a nyugdíjasok életét élhetik.

Katie egy nyugat-londoni külvárosban nőtt fel. Anyja tanító, apja pedig piackutató volt, és bár szerencsére nem szűkölködtek, arra csak kevés pénz jutott, hogy néha elmenjenek étterembe vagy elutazzanak egy szép helyre nyaralni.

A nő már gyerekkorában megtanult spórolni: a zsebpénzét sosem költötte el, mindig elrakta későbbre. Élvezte, ahogy egyre több pénz gyűlik össze, és nem érzett kísértést arra, hogy elköltse.

Az Oxfordi Egyetemen is matematikát tanult, de mivel nehezen haladt, végül nem fejezte be a tanulmányait. Ezután egy irodában kezdett dolgozni adminisztrátorként, ahol nem keresett túl sokat. 2005 januárjában elment három hónapra önkénteskedni Costa Ricára, ott ismerte meg a férjét, Alant. A program végén már egy párként tértek vissza Angliába, Katie pedig úgy döntött, hogy folytatja a félbehagyott tanulmányait. A University College London statisztika szakán szerzett diplomát, az egyetemi évek alatt pedig a nagyszüleinél lakott, olcsó ételeket evett és nem vett magának egy új ruhadarabot sem. Miután lediplomázott, összeköltözött Alannel a férfi édesanyjának házában, és elkezdtek spórolni egy saját házra.

Ekkor Katie biztosítási matematikusként dolgozott és évi 28 500 fontot (~12 millió forint) keresett, párja pedig vállalkozóként cégeknek segített abban, hogyan készítsenek prezentációkat. Otthon pedig amin tudtak, spóroltak. Egy használt Skodával közlekedtek, mindig vittek magukkal ebédet a munkahelyükre, és inkább áthívták magukhoz a barátaikat ahelyett, hogy szórakozni jártak volna. Végül sikerült összegyűjteniük 42 ezer fontot (17,6 millió forint), amellyel le tudtak foglalni egy 167 ezer fontba (70 millió forint) kerülő két hálószobás lakást.

Még a 2013 júliusában tartott esküvőjükön is spóroltak: például a helyi közösségi termet bérelték ki, e-mailben hívták meg a vendégeket, és egy barátjuk csinálta meg a dekorációt.
2014 végére Katie már évi 58 ezer fontot (24 millió forint) keresett, de ekkor sem volt hajlandó nagy lábon élni. Férje 63 ezer fontot (26 millió forint) hozott haza évente, így havonta 3000 fontot (1,2 millió) meg tudtak spórolni. A nő 2015-ben olvasott a F.I.R.E. mozgalomról, amely az anyagi függetlenséget és a korai nyugdíjba vonulást célozza meg. A lényege az, hogy a lehető legalacsonyabban kell tartani a kiadásokat, a megtakarításokat pedig indexalapokba kell befektetni. Addigra a házaspárnak már 291 ezer fontos (122 millió forint) megtakarítása volt, és azt a célt tűzték ki maguknak, hogy három éven belül elérik az 1 millió fontot, hogy aztán nyugdíjba vonulhassanak. Végül megelégedtek több mint 900 ezer fonttal is, hiszen ennyi is elég ahhoz, hogy életük végéig megéljenek belőle úgy, hogy nem muszáj dolgozniuk.
“Nem azért csináltuk ezt, mert nem élveztük a munkánkat. Ez az anyagi függetlenségről és az életminőségről szól. Felmondtam, és elkezdtem vállalkozóként dolgozni. Alan támogatott ebben, és bár ő nem teljesen szakított a munkájával, még mindig megvan a cége, már nem vesz részt a napi feladatokban. Most már megvan a szabadságunk arra, hogy kiadjuk a lakásunkat, amíg mi nomádokként utazgatunk a világban, biciklizünk, hegyet mászunk és sportolunk”

– mesélte a nő.

Bár a befektetései már évente 65 ezer fontot (27 millió forint) hoznak nekik a konyhára, még mindig nem élnek luxuséletet. A házassági évfordulójukon ugyan megengedtek maguknak egy pazar vacsorát, de az is “csak” 60 fontjukba (25 ezer forint) került. De nem gondolják meg kétszer, hogy utazzanak-e el a barátaikhoz az Egyesült Államokba, és a hobbijukra és új dolgok kipróbálására sem sajnálják a pénzt.

“Nagyon sok mindent megtehetsz, ha egyszer szakítasz a napi 8 óra munkás életmóddal. Sok ember számára a nagy ház és a dizájner ruhák jelentik a sikert, nekem viszont van szabadságom és választási lehetőségem, és szerintem ez a legnagyobb siker”

– vallja Katie.